Wybierając odpowiedni materac kierujemy się wieloma kryteriami: wielkością , grubością, ceną, a także twardością. Aby pomóc klientom w dobraniu odpowiedniej twardości, producenci sklasyfikowali materace na podstawie wagi osób użytkujących materace.

H2 MIĘKKI - DLA OSÓB O WADZE DO 60KG

H3 ŚREDNIO TWARDY - DLA OSÓB O WADZE 60-80KG

H4 TWARDY - DLA OSÓB O WADZE 80-120KG

H5 BARDZO TWARDY - DLA OSÓB O WADZE POWYŻEJ 120KG

Powyższą klasyfikację powinniśmy traktować bardziej jako wskazówkę  aniżeli twarde wytyczne. Oprócz wagi istotnym czynnikiem jest wzrost . Inaczej rozkłada się waga osoby o wzroście 180cm i wadze 90kg, a inaczej osoby o tej samej wadze przy wzroście 160cm. Tak samo musimy postąpić w przypadku doboru materace dla par ,u których istnieje spora różnica wagi. W tym wypadku zdecydowanie polecamy dwa materace różnej twardości.

Dla kogo twardy materac ?

Materac twarde o symbolu H4-H5 są polecane dla osób, które nie cierpią na żadne schorzenia kręgosłupa ani odcinka szyjnego. Materace takie charakteryzują się niską elastycznością. Aby uzyskać odpowiednią twardość producenci stosują w materac maty kokosowe i piankę o dużej gęstości. Twarde materace nie są zlecane dla osób starszych , jak i tych z problemami z krążeniem.

    

Materace sprężynowe.                                                                               

                     

Materace piankowe

A może miękki materac?

Materace o twardości H1 przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała, dzieci i młodzieży. W większości przypadków wykorzystywane są do łóżek pojedynczych. Ze względu na swoją budowę materace takie charakteryzują się mniejszą trwałością od materacy twardszych. Długotrwałe użytkowanie miękkiego materac przez cięższe osoby może prowadzić do urazów kręgosłupa .

Materace o twardości H2-H3 są najczęściej wybieraną grupa materacy. Mogą być użytkowane przez osoby cięższe jak i te o niskiej wadze. W wielu wypadkach materace z tej grupy są materacami dwustronnymi o różnej twardości. W ich produkcji stosuje się pianki termoelastycze, lateksowe i wysokoelastyczne. Zastosowanie takich materiałów daje odczucie zapadania się w materac.  Zdarzają się też materace , które dzięki swojej budowie pozwalają na samodzielną regulację twardości.  

        

Materac Dunaj