Jak dobrać twardość materaca?

Najlepszy materac to taki, który jest idealny dla nas, dla naszego kręgosłupa. Jeśli odpowiednio dobierzemy materac będziemy cieszyć się zdrowym i spokojnym snem każdej nocy. Twardość materaca to jedna ze wskazówek, którą musimy się kierować na samym początku wybierania materaca. Przykładowo osoby cięższe powinny zastanowić się nad twardszymi modelami, a z kolei Ci, którzy ważą bardzo mało, mogą polubić bardziej miękkie materace. Osoby mające problemy z kręgosłupem powinni poszukać materacy, które mają kilka stref twardości. Idealnie tu sprawdzają się materace z siedmioma strefami twardości.

Dlaczego ważna jest twardość materaca? Zbyt miękki materac będzie powodował zapadanie się i za szybkie zużycie produktu. Ponad to spowoduje deformację kręgosłupa, napięcie mięśni oraz bóle szyi. Z kolei zbyt twardy materac może utrudniać przepływ krwi, co będzie skutkowało dolegliwościami bólowymi w odcinku piersiowym, krzyżowym i lędźwiowym. Ból pleców jest pierwszym sygnałem, że mamy źle dobrany materac.

Twardości materaca

Twardość materaca określa jego zdolność do odpowiedniego dopasowania się do wagi i budowy naszego ciała. Rozróżniamy 5 rodzajów twardości:

- H1 bardzo miękki - dla dzieci

- H2 miękki - dla osób o wadze do 60 kg

- H3 średnio twardy - dla osób o wadze od 60 do 80 kg

- H4 twardy - dla osób o wadze od 80 do 110 kg

- H5 bardzo twardy - dla osób o wadze powyżej 110 kg

Warto jednak zauważyć, że jeżeli materac o twardości H4 wybierze osoba ważąca 60 kg, to taki materac będzie dla niej bardzo twardy, a jeśli wybierze osoba ważąca powyżej 100 kg - to taki materac będzie dla takiej osoby średnio-twardy.

Dla kogo twardy materac?

Materace twarde o symbolu H4/H5 są polecane dla osób, które nie cierpią na żadne schorzenia kręgosłupa ani odcinka szyjnego. Materace o wysokim stopniu twardości charakteryzują się niską elastycznością. Twarde materace nie są zalecane na pewno dla osób starszych

A może materac miękki?

Materace o twardości H1 przeznaczone  są dla osób o drobnej budowie ciała, dzieci i młodzieży. Wykorzystywane są do łóżek pojedynczych. Długotrwałe użytkowanie miękkiego materaca przez cięższe osoby może prowadzić do urazów kręgosłupa. 

Materace o twardości H2/H3 są najczęściej wybieraną grupą materacy. Mogą być użytkowane przez osoby cięższe jak i te o niskiej wadze. W wielu przypadkach materace z tej kategorii to materace dwustronne o różnej twardości.

7 stref twardości co to oznacza?

Leżąc z inną siłą naciskamy na materac na wysokości głowy, inną na okolice ramion, bioder, nóg czy stóp. Właśnie dlatego powstały strefy twardości. Dają one najlepsze podparcie naszemu ciału, a tym samym zwiększają komfort snu. Wyróżniamy następujące strefy:

Strefa głowy - jest strefą średnio-twardą i znajduje się po dwóch stronach w materacu, odpowiada ona za lepsze krążenie krwi.

Strefa barków - strefa twarda idealnie podpiera barki i ramiona, tak aby kręgosłup zachował naturalne ukształtowanie. Strefa ta pomaga odciążyć mięśnie.

Strefa lędźwiowa - strefa o średniej twardości, elastyczna i stanowiąca stabilne podparcie w okolicy bioder i lędźwi. Podpiera kręgosłup na całym odcinku lędźwiowym, a biodrom umożliwia prawidłowe ułożenie się w materacu.

Strefa miednicy - strefa o średniej twardości - jedna z najważniejszych i największych stref, stanowi środek materaca. Zadaniem jej jest podtrzymanie najcięższego odcinka naszego ciała i zapewnienie podparcia, które zbliżone jest do anatomicznej budowy ciała.

Strefa ud - strefa twardsza, stanowi stabilne i silne podparcie ud.

Strefa łydek - strefa twardsza o większej elastyczności, usprawnia swobodny przepływ krwi.

Strefa stóp - strefa o średniej twardości, znajdująca się na skrajnej części materaca, stanowi odpowiednią pracę układu krążenia oraz komfort dla stóp.

Materac 7 stref jest wersją, która idealnie dopasowuje się do kształtu naszego ciała, zapewniając komfort i zdrowy sen. Materac strefowy to idealne rozwiązanie między innymi dla osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa. Warto jednak pamiętać że materace 7 stref nie są dedykowane dla dzieci, młodzieży i osób niskiego wzrostu, gdyż ciężko będzie się im wpasować w poszczególne strefy twardości.

Przy wyborze materaca należy na pewno zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem, a tym co będzie najlepsze dla naszego organizmu.

Materac 7 srtref to wysoki komfort snu

Strefy komfortu mogą występować zarówno w materacach piankowych jak i kieszeniowych. Każdy materac strefowy precyzyjnie dopasowuje się do budowy użytkownika, oraz wspiera kręgosłup. 

W materacach piankowych, aby uzyskać 7 stref stosuje się specjalne nacięcia w piance. Dzięki temu pianka reaguje w odpowiednich miejscach. Ugina się bardziej w miejscach, gdzie nacisk jest większy, a mniej gdzie tego nacisku nie potrzeba.

Inaczej to wygląda w materacach sprężynowych. Aby uzyskać 7 stref komfortu sprężyny kieszeniowe umieszczane są w specjalnych woreczkach, tak aby każda sprężyna mogła pracować osobno. W ten sposób materac  idealnie dopasowuje się do całego ciała. Materac siedmiostrefowy jest tak skonstruowany, że można go obracać o 180 stopni , a on i tak  zachowuje poszczególne strefy twardości.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

Strona korzysta z Cookies i tym podobnych technologii. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej polityce prywatności.