Które materace są lepsze, piankowe czy sprężynowe?

materac sprężynowymaterac piankowy

Materace często dzielimy na te dwie grupy stanowiące główną bazę podparcia dla naszego ciała. Jednak ze względu na dość  zróżnicowaną  budowę,  zarówno materace  sprężynowe,  jaki  i  piankowe możemy podzielić na  kilka  lub  kilkanaście  typów.  Począwszy  od  produktów  skonstruowanych  na  bazie  sprężyn  bonellowych   i kieszonkowych po materace, w których jako podstawowy budulec wykorzystano pianki poliuretanowe, lateksowe oraz nowoczesne wysoko elastyczne. Z pośród wszystkich pianek na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna pianka termo elastyczna zwana visko lub memory, która zapewnia najwygodniejszy wypoczynek. Dla zwiększenia komfortu, trwałości oraz uzyskania różnych twardości, w materacach stosuje się dodatkowe obłożenia wykonane z elastycznych pianek lub maty kokosowej. Zatem nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, które materace są lepsze. Wszystkie ze względu na zróżnicowaną budowę posiadają swoje zalety i wady. Jeżeli zależy nam na materacu idealnie dostosowanym do naszych potrzeb, zapoznajmy się z krótkimi informacjami opisującymi budowę i właściwości produktów.

Materac sprężynowy (bonellowy)

materac sprężynowyStanowią najbardziej znaną i popularna grupę materacy na naszym rynku, między innymi ze względu na dobry stosunek ceny do jakości i walorów użytkowych. Wkład materaca stanowi system połączonych ze sobą sprężyn wykonanych z hartowanego stalowego drutu. Materace bonellowe zapewniają wielopunktowe podparcie naszego ciała, równomiernie rozkładając ciężar ciała na powierzchni materaca. Ze względu na twardość polecane są osobom powyżej 50 kg. Materac jest bardzo higieniczny, gdyż sprężyny zapewniają doskonałe przewietrzanie materaca. Dobrze dobrany materac posłuży nam przez lata, natomiast źle użytkowany szybko się zdeformuje.

materac sprężynowy

Materac kieszeniowy

Materac kieszeniowy to ulepszona i bardziej funkcjonalna wersja materaca onellowego. Produkt posiada w swej konstrukcji sprężyny, które zostały zamknięte w pojedyncze, połączone ze sobą kieszonki. Materace zbudowane na bazie formatek typu pocket lub multipocket doskonale dostosowują się do wagi i kształtu ciała użytkownika. Sprężyny reagują na nacisk punktowo oraz nie ulegają zjawisku falowania, dlatego polecane są dla par. Dodatkowo, w zależności od rodzaju zastosowanych sprężyn, otrzymujemy jedno lub wielostrefowe podparcie dla ciała. Dla uzyskania różnych twardości i właściwości ortopedycznych, w materacach stosuje się dodatkowe warstwy wykonane z kokosu oraz dobrej jakości pianek. Materace kieszeniowe za niewygórowaną cenę zapewnią dość wysoki komfort. Wadą sprężyn kieszeniowych jest podatność na kurz i zabrudzenia, dlatego materace nie są polecane dla osób uczulonych na roztocza.

Materac piankowy

Materace wykonane na bazie pianki poliuretanowej, inaczej nazywanej elastyczną, wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz zapewnią świetną izolację termiczną. Piankę cechuje dobra sprężystość i elastyczność, co zapewnia wygodę i komfort snu. Pianka poliuretanowa jest hipoalergiczna i zbiera mało kurzu, a dodatkowe obłożenie z maty kokosowej zapewnia większą sztywność materaca. Materace posiadają umiarkowaną twardość, dlatego polecane są dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Materace odznaczają się z pośród wszystkich najniższą cena zakupu.