Rodzaje pokrowców- czym się różnią?

 

         Kiedy udało nam się wybrać ten idealny materac nadszedł czas na wybór jego zabezpieczenia - pokrowca. Chroni on materac przed różnymi czynnikami takimi jak zabrudzenia, kurz czy roztocza. Dzięki tym właściwościom pokrowiec odgrywa ogromną rolę w przedłużeniu żywotności materaca oraz komforcie snu. W takim razie jaka jest różnica między materiałami? Jaki pokrowiec wybrać?

 

Porównanie właściwości włókien używanych w pokrowcach

Zazwyczaj pokrowiec na materac wykonany jest z mieszanki różnych włókien: naturalnych, syntetycznych oraz sztucznych. W zależności od ich kombinacji otrzymuje się różnorodne właściwości.

Włókna poliestrowe i poliamidowe (syntetyczne) charakteryzują się wytrzymałością, elastycznością, sprężystością oraz odpornością na uszkodzenia. Zapobiegają gromadzeniu się grzybów i bakterii, dzięki czemu są odpowiednie dla osób z alergią i dolegliwościami skórnymi.

Bawełna (włókno naturalne) to bardzo popularny rodzaj włókna i wszystkim dobrze znany. Zatem, jakie są jej niezwykłe cechy? Posiada właściwości higroskopijne, łatwo przepuszcza powietrze, jest odporna na rozciąganie oraz wysoką temperaturę. Zdecydowanie będzie odpowiednim materiałem dla alergików.

Wiskoza (sztuczne) wytwarzana jest z celulozy drzewnej. To bardzo przyjemny dla skóry materiał, który może mieć cechy bawełny, jedwabiu, lnu jak i wełny. Jest elastyczna, przewiewna, oddychająca.

Włókno bambusowe (sztuczne) posiada podobne właściwości do wiskozy. Produkcja tych dwóch materiałów odbywa się tak samo. Największą zaletą włókna z celulozy bambusowej jest jej silne działanie antybakteryjne ( odpowiednia dla alergików oraz osób z dolegliwościami skórnymi np. AZS). Ponadto dobrze wchłania wilgoć co pozytywnie wpływa na właściwości termoregulacyjne. Materiał ten jest odporny na zabrudzenia oraz szybko wysycha np. po praniu. Należy jednak pamiętać aby podczas prania używać delikatnych detergentów oraz niskich temperatur.

Tencel (sztuczne) to materiał wytworzony ze szczególną dbałością o środowisko naturalne. Jest to jeden z najlepszych dostępnych materiałów sztucznych przyjemnych dla skóry. Cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością, a przy tym pozostaje tak delikatny w dotyku jak jedwab. Ponadto charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza, wchłanianiem wilgoci, a także uniemożliwia rozwój bakterii, grzybów czy roztoczy.

 

Rodzaje pokrowców oferowanych przez sklep                 

Przy wyborze pokrowca priorytetem powinny być przepuszczalność powietrza oraz chłonność wilgoci. Poniżej znajduje się porównanie tkanin dostępnych w sklepie materacerzekasnu.pl.

Carbon- w jego skład wchodzą włókno węglowe, bawełna oraz bambus. Właściwości: antyalergiczne, antystatyczne, antybakteryjne, hydrofobowe oraz higroskopijne, dobra przepuszczalność powietrza dzięki naturalnemu składowi materiału.

Melody Classic oraz Melody Rock- jest to klasyczny rodzaj materiału na pokrowiec.

Właściwości: przyjemny i ciepły w dotyku, bardzo trwały i elastyczny materiał odporny na wielokrotne pranie.

 
                                         

Silver - w jego składzie znajdują się jony srebra.

Właściwości: udowodniono, że jony srebra przeciwdziałają rozwojowi bakterii, stawonogów, grzybów oraz pierwotniaków. Ponadto cechują się aktywnością przeciwwirusową. Jest to materiał antystresowy idealny dla osób z alergią i problemami skórnymi. Sprawia, że sen staje się higieniczny.

Teflon - został wykonany ze szczególną dbałością o jak najmniejsze zużycie wody.

Właściwości: higieniczny, materiał odpycha wodę oraz tłuszcz

Tencel- materiał posiadający w składzie celulozę drzewa eukaliptusowego

Właściwości: materiał jest hydrofilowy, miękki, elastyczny, antybakteryjny - odpowiedni dla alergików, zapewnia wysoki przepływ powietrza oraz wilgoci.