Najlepszy sposób na zdrowy sen. Jaki materac wybrać?

Decydując się na zakup nowego łóżka, czy to do sypialni, czy do pokoju dziecka często ograniczamy swój wybór do uniwersalnych wersalek, kanap czy narożników.  Niejednokrotnie spowodowane jest to małą funkcjonalność  naszych mieszkań i dostępną przestrzenią ale często górę biorą po prostu nasze przyzwyczajenia i upodobania. Decydują się na uniwersalny do siedzenia i spania mebel narażamy siebie i bliskich na problemy związane ze zdrowiem i złym samopoczuciem. Pamiętajmy o tym, że idealne rozwiązanie po prostu nie istnieje.

Urządzając sypialnię lub pokój dziecka zwróćmy uwagę na szeroki wybór materaców, które ze względu na mnogość form i wymiarów będziemy mogli dopasować do wielu rodzajów łóżek. Najnowsze rozwiązania w tym zakresie zapewnią nie tylko wysokie walory estetyczne i funkcjonalne ale przede wszystkim będą dawały poczucie ciepła, komfortu i odprężenia. Dobrze dobrany materac pozwoli w pełni zregenerować nasze ciało, zapewniając  zdrowy i spokojny sen. Idealnie dopasuje się do naszej sylwetki w pozycji leżącej, dając właściwe podparcie dla kręgosłupa.

Na to, czy materac spełni nasze oczekiwania, wpływa jakość i ilość wykorzystanych do jego budowy materiałów oraz zastosowane w nim rozwiązania technologiczne. Ze względu na szybki rozwój nowoczesnych technologii, producenci materaców bezustannie wprowadzają na rynek coraz to nowsze i bardziej skomplikowane produkty, tym samym nie ułatwiając nam łatwego dokonania wyboru. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór odpowiedniego stelaża, który zapewni optymalną wentylację i podparcie dla materaca.

Wbrew pozorom, zakup materaca oraz stelaża wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Tak jak w codziennym życiu, dokonując wyboru powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kiedy materac jest za twardy, a kiedy za miękki ?

Na początku dowiedzmy się co kryje się pod pojęciem twardości materaca. Twardość materaca określa jego zdolność do odpowiedniego dopasowania się do wagi i budowy naszego ciała. Ogólnie mówiąc materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Bardzo często spotykamy rozgraniczenie  na cztery stopnie twardości:

  •          H2 miękki – dla osób o wadze do 60 kg,
  •          H3 średnio twardy – dla osób o wadze od 60 do 80 kg,
  •          H4 twardy – dla osób o wadze od 80 do 110 kg,
  •          H5 bardzo twardy – dla osób o wadze powyżej 110 kg.

 

Powyższe parametry stanowią swojego rodzaju wskazówki, ponieważ oprócz wagi musimy wziąć pod uwagę naszą sylwetkę, wzrost i oczywiście pozycję we śnie. Żeby czuć się komfortowo nasze ciało musi być odpowiednio podparte, dlatego nasz materac powinien dopasować się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Ważne jest więc, aby osoby śpiące na brzuchu lub na wznak wybierały modele twardsze, a niżeli osoby śpiące na boku, u których ramiona i biodra powinny nieco zagłębiać się w powierzchni materaca.

Niektóre modele materaców dostępne są z podziałem na kilka stref twardości. Strefy wydzielono po to aby dawały jeszcze lepsze podparcie naszemu ciału, a tym samym zwiększały komfort snu. Takie strefy zaprojektowano z myślą o osobach o średnim wzroście. Jeżeli we śnie często zmieniamy swoja pozycję, to znaczenie stref komfortu zaczyna odgrywa drugorzędną rolę. Decydując się na takie rozwiązanie, wybierzmy materac o co najmniej 7 strefach twardości.

Ważne są nasze preferencje i upodobania ale pamiętajmy, że niewłaściwie dobrana twardość w materacu niemal na pewno negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie, utrudni krążenie krwi i spowoduje lędźwiowe bule kręgosłupa. Szczególną uwagę na dobór odpowiedniej twardości powinny zwrócić osoby ze stwierdzonymi schorzeniami kręgosłupa, które dobór materaca powinny skonsultować z lekarzem.

twardość materaca , jaką wybrać ?

Jakie materace do podwójnego łóżka?

Wiemy już, że materac powinien być jak najlepiej dopasowany do budowy naszego ciała. Co w sytuacji, gdy na łóżku będą spały dwie osoby, co gorsza o dużej dysproporcji wagowej? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to dwa osobne materace ułożone na jednym stelażu. Oczywiście takie rozwiązanie będzie najlepsze, szczególnie gdy korzystamy z łóżek o regulowanym mechanicznie stelażu. Pozostaje jednak do rozwiązania problem mniejszej twardości na połączeniu materaców. Można wtedy zastosować materac nawierzchniowy, ale to już razem trzy materace i związane z tym koszty zakupu.

Jeżeli dysproporcja wagowa partnerów nie przekracza 25 kg to dobrym i rozsądnym rozwiązaniem będzie jeden materac, ale o szerokości minimum 140 cm. Takie produkty posiadają najnowsze rozwiązania konstrukcyjne niwelujące ryzyko falowania, które powstaje w przypadku przewracania się z boku na bok osoby śpiącej obok. Obecnie produkowane materace z wkładem wykonanym ze sprężyn multi kieszeniowych oraz produkty,                       w których podstawowym budulcem są pianki wysoko elastyczne bardzo dobrze izolują ruchy śpiących obok siebie partnerów. Takie materace znakomicie dopasowują się do wagi i sylwetki użytkowników, albowiem duży ciężar ciała wspierany jest przez większą powierzchnię materaca. Taki materac, z dodatkowo zastosowaną na wierzchu warstwą podwyższającą komfort, wykonaną z pianki lateksowej lub termoelastycznej, będzie najlepszym rozwiązaniem do naszej sypialni.