Dlaczego odpowiedni wybór materaca jest ważny?

Odpowiedź jest prosta. Otóż musimy zapewnić sobie odpowiednie warunki do wypoczynku i zapewnić sobie komfort snu. Dlatego wybór materaca to sprawa indywidualna. Wybierając materac musimy wziąć pod uwagę budowę ciała, wzrost, wagę oraz przyzwyczajenia. Odpowiedni materac sprawi, że nasze ciało się  zregeneruje i zrelaksuje.  Obudzimy się wypoczęci i pełni sił.

Jaki materac wybrać?

Wybierając materac ważne są nasze preferencje i upodobania, ale pamiętajmy, że niewłaściwie dobrany materac niemal na pewno negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie, utrudni krążenie krwi i spowoduje lędźwiowe bóle kręgosłupa. Musimy przede wszystkim odpowiednio dobrać twardość materaca. Twardość materaca określa jego zdolność do odpowiedniego dopasowania się do wagi i budowy naszego ciała. Dlaczego ważna jest twardość materaca? Zbyt miękki będzie powodował zapadnie się i spowoduje deformację kręgosłupa, bóle szyi i niepotrzebne napięcie mięśni. Z kolei zbyt twardy materac może utrudniać krążenie krwi, co wiąże się z bólami w odcinku piersiowym, krzyżowym i lędźwiowym.

Rozróżniamy 5 rodzajów twardości:

- H1 bardzo miękki - dla dzieci

- H2 miękki - dla osób o wadze do 60 kg

- H3 średnio twardy - dla osób o wadze od 60 do 80 kg

- H4 twardy - dla osób o wadze od 80 do 110 kg

- H5 bardzo twardy - dla osób o wadze powyżej 110 kg

Warto jednak zauważyć, że jeżeli materac o twardości H4 wybierze osoba ważąca 60 kg, to taki materac będzie dla niej bardzo twardy, a jeśli wybierze osoba ważąca powyżej 100 kg - to taki materac będzie dla takiej osoby średnio-twardy.

Materace o twardości H1 przeznaczone  są dla osób o drobnej budowie ciała, dzieci i młodzieży. Wykorzystywane są do łóżek pojedynczych. Długotrwałe użytkowanie miękkiego materaca przez cięższe osoby może prowadzić do urazów kręgosłupa. 

Materace o twardości H2/H3 są najczęściej wybieraną grupą materacy. Mogą być użytkowane przez osoby cięższe jak i te o niskiej wadze. W wielu przypadkach materace z tej kategorii to materace dwustronne o różnej twardości.

Innym wyjściem jest zakup materaca 7 stref, który idealnie dopasowuje się do kształtów naszego ciała, zapewniając komfort i zdrowy sen. Jednak taki materac nie jest przystosowany dla dzieci, młodzieży i osób niskiego wzrostu.

Szczególną uwagę na dobór odpowiedniej twardości powinny zwrócić osoby ze stwierdzonymi schorzeniami kręgosłupa.

Jaki materac dla alergika?

Alergicy powinni wybierać materace wykonane z materiałów hypoalergicznych, które są bezpieczne dla zdrowia i nie uczulają. Materac dla alergika powinien być wykonany z komponentów posiadających niezbędne certyfikaty, takie jak Atest PZH , certyfikat CertiPur, Certyfikat Oeko-tex Standard 100, które wydawane sa produktom pozbawionym substancji szkodliwych i groźnych dla zdrowia.

Zatem jaki materac dla alergika jest najlepszy? Odpowiedź jest jedna: materac piankowy. Dzisiaj pianki czy to  wysokoelastyczne czy lateksowe stosowane do produkcji materacy posiadają niezbędne atesty. Materace piankowe dla alergików są najlepsze, dlatego, że ich struktura i budowa nie tworzy wolnych przestrzeni, w których mogłyby rozwijać pleśnie, bądź grzyby. Ponad to pianki wytwarzane są z nietoksycznych materiałów posiadających właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. nie powodują podrażnień skóry i nie uczulają. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy lateksu w materacu. Piankę cechują ponadprzeciętne właściwości ortopedyczne i antyseptyczne. Materac lateksowy dzięki specjalnym kanalikom jest przewiewny i odprowadza nadmiar wilgoci, dzięki czemu ani roztocza, pleśnie czy grzyby nie są w stanie go zasiedlić.

Czy materac sprężynowy jest odpowiedni dla alergika? odpowiedź brzmi: niestety nie. Materace sprężynowe nie są dobre dla alergików, dlatego, że w rdzeniu takiego materaca znajduje się za dużo wolnej przestrzeni i tworzy to idealne środowisko sprzyjające rozwojowi zarówno grzybów, pleśni jak i roztoczy.

Czy materac kokosowy jest odpowiedni dla alergika? Tak. Materac kokosowy jest odpowiedni dla alergika, jednak trzeba uważać aby go nie zalać, gdyż wtedy stworzymy idealny środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Materac kokosowy należy też regularnie wietrzyć. 

Dla alergików na pewno nie jest wskazany materac, do budowy którego wykorzystano naturalne komponenty takie jak gryka, trawa morska czy wełna. Mogą one uczulać i ponad to tworzą środowisko sprzyjające do rozwoju drobnoustrojów, pleśni, grzybów czy roztoczy.

Wybierając materac dla alergika nie zapomnijmy o odpowiednim doborze pokrowca. Pokrowiec taki powinien posiadać Certyfikat OekoTex-100, właściwości antyalergiczne i antyseptyczne oraz  zamek umożliwiający zdejmowanie go z materaca, tak aby móc go prać w warunkach domowych.

Jaki materac dla osób z bólami kręgosłupa?

Bóle kręgosłupa są częstym utrapieniem i potrafią utrudnić życie codziennie. Jeśli przyczyną jest zły materac należy go jak najszybciej wymienić. Najważniejsze, aby dobrać odpowiedni materac. Ale jaki jest odpowiedni? Odpowiedź nie jest prosta. Jednym z czynnikiem jaki trzeba wziąć pod uwagę jest wiek użytkowania.

Osobom starszym polecane są materace bardziej miękkie. Do takich zaliczamy materace lateksowe i termoplastyczne. Materace wykonane z pianki termoplastycznej (inaczej zwanej pianką Visco lub Memory) delikatnie otulają ciało użytkownika. Materac termoplastyczny efektywnie wspomaga regenerację całego organizmu, zmniejszając napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa oraz poprawiając krążenie. Materac z pianki visco posiada właściwości przeciwodleżynowe i lecznicze. A z kolei materace lateksowe posiadają właściwości ortopedyczne i rehabilitacyjne.

Dla osób w średnim wieku polecane są materace średnio-twarde, wykonane z pianki termoelastycznej bądź lateksowej.  Materace lateksowe doskonale dopasowują się do naturalnych kształtów ciała, gwarantując wysoki komfort i walory użytkowe. Odznaczają się właściwościami ortopedycznymi, a dzięki różnym stopniom twardości można je dopasować do praktycznie  każdej wagi. Osoby lubiące spać na twardszym podłożu i dla których takie rozwiązanie jest wskazane wybierają materace z warstwą kokosową. Materac kokosowy powinny wybrać również osoby cięższe, tak aby uzyskać odpowiednią twardość. Osoby borykające się z bólami kręgosłupa nie powinny wybierać materacy bonnelowych.

Jaki materac dla dwojga?

Wiemy już, że materac powinien być jak najlepiej dopasowany do budowy naszego ciała. Ale co w sytuacji, gdy na łóżku będą spały dwie osoby? Co gdy śpią dwie osoby o dużej dysproporcji wagowej? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to dwa osobne materace ułożone na jednym stelażu. Oczywiście takie rozwiązanie będzie najlepsze, szczególnie gdy korzystamy z łóżek o regulowanym mechanicznie stelażu. Pozostaje jednak do rozwiązania problem mniejszej twardości na połączeniu materaców. Można wtedy zastosować materac nawierzchniowy, ale to już razem trzy materace i związane z tym koszty zakupu.

Obecnie są produkowane materace z wkładem wykonanym ze sprężyn multi kieszeniowych. Na takim materacu mogą wygodnie spać dwie osoby o różnej wadze, nie odczuwając wzajemnie swoich ruchów. Kolejna propozycją materacy dla par są materace  7 stref. Materace siedmiostrefowe  bardzo dobrze izolują ruchy śpiących obok siebie partnerów. Takie materace znakomicie dopasowują się do wagi i sylwetki użytkowników, albowiem duży ciężar ciała wspierany jest przez większą powierzchnię materaca. Taki materac, z dodatkowo zastosowaną na wierzchu warstwą podwyższającą komfort, wykonaną z pianki lateksowej lub termoelastycznej, będzie najlepszym rozwiązaniem do naszej sypialni.

Jaki materac dla dzieci?

Wybierając materac dla dziecka ważne jest, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo naszej pociechy.  Czytaj dalej...

Powyższe teksty mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zastąpią one kontaktu pomiędzy użytkownikiem, a jego lekarzem z zakresu wiedzy specjalistycznej. 

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania